III Konferencja Naukowa Psychospołeczne i kryminologiczne zagrożenia przestępczością

Psychospołeczne uwarunkowania zaburzeń zachowania

Termin: 25 października 2024 r.

Miejsce: Hotel Novotel, al. W. Roździeńskiego 16, Katowice

Udział w konferencji jest bezpłatny

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach zaprasza na III Konferencję Naukową Psychospołeczne i kryminologiczne zagrożenia przestępczością.

Tematyka jest kontynuacją rozważań podjętych w ramach konferencji pt. Psychospołeczne uwarunkowania zaburzeń zachowania, która odbyła się w 2022 r.

Celem konferencji jest wsparcie dla rozważań teoretycznych i badań empirycznych nad kwestiami związanymi z :

• etiologią zagrożeń i zachowań suicydalnych
  • pomocą, wsparciem i leczeniem po usiłowaniu samobójstwa
  • systemami zapobiegania (profilaktyki) zamachom samobójczym
  • podniesienia poziomu wiedzy i zwiększenia świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka wystąpienia zachowań samobójczych u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych
  • wypracowanie strategii profilaktyki suicydalnej.

Konferencja obejmować będzie cztery bloki tematyczne:

I. Medyczny i psychospołeczny – analiza różnorakich czynników zagrażających rozwojowi dzieci i młodzieży:

• czynniki genetyczne
  • zaburzenia neuronalne
  • zaburzenia somatyczne (choroby, niepełnosprawności)
  • zaburzenia psychotyczne i niepsychotyczne
  • psychospołeczne czynniki i uwarunkowania wyzwalające (Sprzyjające”?) zachowaniom samobójczym (rodzina, szkoła, kultura, środowisko polityczne, ekonomiczne, itp.)
  • psychobiologiczne czynniki predysponujące do zachowań suicydalnych.

II. Kryminologiczny i prawny – opis i analiza czynników ryzyka zachowań suicydalnych wynikających ze zmiany sposobu funkcjonowania dzieci i młodzieży w zmienionych warunkach oddziaływań społecznych i prawnych (izolacja społeczna, wojna w Ukrainie, powszechny dostęp do środków odurzających, migracje, grupy przestępcze, brak stabilności w zakresie przepisów prawa, itp.

III. Medialno-cybernetyczny – zagrożenia wynikające z upowszechnienia się mediów społecznościowych:

• Internet (media) jako społeczny katalizator zachowań suicydalnych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych
  • motywy ekstremalnej formy autowiktymizacji w literaturze, piosenkach, filmach oraz serialach i ich wpływ na zachowania siucydalne
  • social media a terroryzm gospodarczy, polityczny, środowiskowy.

IV. Propozycje działań profilaktycznych na podstawie rozważań teoretycznych oraz wyników badań własnych w wybranych kategoriach: dzieci i młodzieży, ośrodkach interwencji kryzysowych, instytucjach o charakterze izolacyjnym bądź innych środowiskach wychowawczych (rodzina, szkoła, organizacje i stowarzyszenia).

prof. dr hab. Jan M. Stanik
prof. dr hab. Adam Stankowski
prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka
dr hab. Andrzej Misiołek
dr hab. Marek Wosiński
dr Maciej Kijowski
dr Dariusz Olesiński
dr Maciej Paluch
dr Marcin Piątek
dr Anna Sikorska
dr Arkadiusz P. Szajna
dr Anna Szuba-Boroń
dr Leszek Woszczek

Przewodniczący: dr inż. Aneta Siwczyk
Sekretarz: mgr Barbara Drąg

Członkowie:
mgr Mirosław Będkowski
mgr Agnieszka Morgała

Dzień pierwszy, czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
9.30-11.15 – rejestracja uczestników
11.15-11.30 – otwarcie konferencji, powitanie gości
11.30-13.30 – sesja plenarna, dyskusja
13.30-14.30 – obiad
14.30-16.00 – sesja plenarna, dyskusja
16.00-16.30 – przerwa kawowa
16.30-18.30 – sesja plenarna, dyskusja
19.30-24.00 – uroczysta kolacja

Dzień drugi, piątek, 19 kwietnia 2024 r.
8.00-9.30 – śniadanie
9.30-12.30 – sesja plenarna, dyskusja
12.30-13.00 – podsumowanie konferencji
13.00 – obiad

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

Patronaty

Patronaty medialne

Rejestracja

Zgłoszenia na Konferencję przyjmowane są do 15 października 2024 r. poprzez formularz zgłoszeniowy.

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
ul. Bankowa 8, 40-007 Katowice