
Badania naukowe
Polityka naukowa WSZOP służy stymulowaniu rozwoju naukowego kadry oraz lepszemu wykorzystaniu wyników badań w dydaktyce, która jest podstawową działalnością uczelni.
Najważniejszymi uwarunkowaniami badań są dziedziny, w których mieszczą się prowadzone kierunki studiów, zapotrzebowanie ze strony praktyki gospodarczej oraz priorytety Regionu śląsko-dąbrowskiego, w szczególności w zakresie polityki kulturalnej i ochrony środowiska.
Wyniki prowadzonych prac badawczych są wykorzystywane w dydaktyce, służą doskonaleniu i unowocześnieniu programów nauczania, aby tworzyć podstawę przewagi konkurencyjnej wyróżniającej WSZOP w środowisku innych uczelni.
W zakresie badań na lata 2010–2015 Senat WSZOP przyjął do realizacji następujące kierunki badań:
- w Kolegium Nauk Technicznych i Zarządzania:
– modernizacja przemysłowych procesów technologicznych w kierunku zmniejszenia zagrożeń chemicznych, fizycznych i biologicznych na stanowiskach pracy,
– oddziaływanie procesów przemysłowych i komunikacji na środowisko, rozwój metod pomiarowych i obliczeniowych rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w środowisku,
– nowe technologie odzysku odpadów przemysłowych, recykling i wtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych,
– racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystanie biogazu z fermentacji odpadów komunalnych, wtórne wykorzystanie frakcji odpadów komunalnych po ich segregacji,
– inżynieria jakości: doskonalenie jakości złączy spawanych z nowych materiałów dla energetyki. - w Kolegium Nauk Prawnych i Bezpieczeństwa:
– zarządzanie organizacjami – marketingowe, wiedzą, jakością i komunikacją,
– społeczno-filozoficzne, psychologiczne, prawne i ekonomiczne aspekty bezpieczeństwa i pracy,
– nauki o kulturze i języku wobec tradycji i nowych wyzwań cywilizacyjnych.
28 września 2012 r. została zawarta umowa z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach w sprawie utworzenia Centrum Naukowego.
Centrum Naukowe działa na podstawie artykułu 31 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. ze zm. oraz Uchwały nr 19/2011/12 Senatu WSZOP z dnia 13 września 2012 r. Obie instytucje chcą w ten sposób wykorzystać swój potencjał naukowo-badawczy. Główne zadania Centrum Naukowego to wspieranie i realizacja badań naukowych, inicjowanie i koordynowanie udziału w międzynarodowych programach badawczych, promowanie osiągnięć naukowych kadry badawczej GIG i WSZOP, współdziałanie w zakresie zintegrowanego systemu kształcenia na poziomie inżynierskim, magisterskim oraz studiów doktoranckich, a także pozyskiwanie i realizacja międzynarodowych i krajowych projektów badawczych.
W Laboratoriach badawczych są realizowane badania naukowe oraz prace dyplomowe studentów. W ramach otrzymanego dofinansowania 40 % z POKL została zakupiona aparatura badawcza o wartości jednego miliona zł, która wzbogaciła stanowiska badawcze
w laboratoriach: Mechaniki i Nauki o Materiałach, Zagrożeń Fizycznych w Środowisku Pracy oraz Toksykologii i Ochrony Środowiska.
Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach 15 stycznia 2014 r. zawarła porozumienie o współpracy naukowo-badawczej z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. To już drugie porozumienie o współpracy oparte na wspólnej realizacji projektów badawczych.
Zakres współpracy będzie obejmował badania z dziedziny chemii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień materiałów polimerowych i węglowych. Studenci studiów magisterskich będą mogli również realizować prace dyplomowe w laboratoriach Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.