Dzień Bezpiecznego Internetu we WSZOP

11 lutego 2020 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

W Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach dzień ten odbywał się pod hasłem: “Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”.

Jego głównym celem było propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów wirtualnych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Zaprosiliśmy młodzież klas maturalnych i nie tylko do siedziby WSZOP? w Katowicach przy ul. Bankowej na seminarium poświęcone wpływowi internetu na codzienność każdego z nas.

Po wykładach była okazja do rozmowy z naszymi studentami i wykładowcami nowatorskiego kierunku: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz zapoznania się z programami do informatyki śledczej.

Agenda:

10:00 – 11:00 dr Barbara Wolek-Kocur – Czy wiesz co robi z Tobą internet? Jak wiele wiedzą o nas algorytmy Google i social media? Wpływ Internetu (zarówno negatywnego, jak i pozytywnego) na zdrowie, kondycję i relacje międzyludzkie. Wskazanie śladów behawioralnych, jakie pozostawia każdy z nas w internecie oraz tego, w jaki sposób informacje o nas są wykorzystywane w celach marketingowych.

11:15 – 12:15 dr Arkadiusz Paweł Szajna – Cybercrime – wybrane aspekty prawne i kryminologiczne. Prezentacja i analiza autentycznych przykładów przestępstw popełnianych w Internecie oraz za pomocą Internetu. Jak destruktywne może być oprogramowanie? Jak działają cyberprzestępcy?

12:30 – 13:30 dr Piotr Tkacz – Ewolucja szkodliwego oprogramowania – od pierwszych wirusów komputerowych po deepfake. Jak wzrosła prędkość wirusów komputerowych, skąd wzięły się wirusy w kosmosie, jak wirusy są wykorzystywane do działań ofensywnych, w jaki sposób ewoluowały. Jak internet przekształcił się w narzędzie wojny hybrydowej.