Cykl szkoleń dla kadry WSZOP podnoszących świadomość niepełnosprawności

Zakończył się pierwszy cykl szkoleń z zakresu potrzeb osób z niepełnosprawnościami dla nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych WSZOP organizowany w ramach projektu „Sprawna uczelnia – sprawny student. Model wsparcia studentów z niepełnosprawnością w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.” Program obejmował zagadnienia związane z właściwą terminologią oraz potrzebami osób z niepełnosprawnością ruchową, nie(do)widzących, nie(do)słyszących i osób z zaburzeniami psychicznymi.

Zajęcia miały formę warsztatową, ćwiczenia praktyczne były okazją do doświadczenia i zrozumienia problemów, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnością. Do tematów poruszanych podczas szkolenia należały m.in.: podstawowa klasyfikacja niepełnosprawności w Polsce, savoir vivre w kontakcie z ON, trening interpersonalny, formy wsparcia. Spotkania miały na celu również omówienie stereotypów i uprzedzeń społecznych dotyczących ON, w szczególności osób z zaburzeniami psychicznymi.

Jednym z zaproszonych gości była Marzena Drobek, która kilkanaście lat temu wskutek choroby utraciła wzrok. Przybliżając swoją historię opowiadała również o tym jak wygląda życie codzienne osoby niewidomej, jak radzi sobie z obowiązkami takimi jak dobór ubioru, przygotowywanie posiłków czy zakupy. Uczestnicy mieli możliwość poznania alfabetu Braille’a, przetestowania urządzeń elektronicznych wspomagających funkcjonowanie niewidomych – specjalnego telefonu komórkowego, minutnika, czytników czy czujnika, który sygnalizuje poziom wody w naczyniu.

Z kolei drugi gość – Sławomir Narloch, członek Polskiego Związku Niewidomych przybył na spotkanie ze swoim psem przewodnikiem Tomim. Nietypowy i bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich pracowników labrador prezentował swoje umiejętności wykazując niezwykły poziom wyszkolenia i przywiązania.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez mgr Annę Hrynyszyn – socjologa i doradcę zawodowego, która od kilku lat pracuje jako szkoleniowiec i konsultant w tematyce osób z niepełnosprawnością.

Kolejna edycja szkolenia rozpocznie się we wrześniu 2021 r.

Realizowane w ramach projektu “Sprawna uczelnia–>Sprawny student. Model wsparcia studentów z niepełnosprawnością w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach”.