Byliśmy w wiosce Św. Mikołaja!

W ramach programu Erasmus+ miałam możliwość odbycia wizyty w Lapońskim Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Rovaniemi. Uniwersytet ten położony w fińskiej Laponii ma również swoje oddziały w dwóch innych miastach: Tornio i Kemi.

Mój wyjazd odbył się w ramach mobilności pracowników administracji i miał na celu nawiązanie kontaktu z nowym potencjalnym partnerem. Pobyt w uczelni uwzględniał m.in. wizyty w Biurze Współpracy Międzynarodowej, gdzie swoimi doświadczeniami dzieliła się ze mną Koordynator ds. Współpracy Międzynarodowej – Sanna Juotasniemi. Dzięki naszym rozmowom udało mi się lepiej zrozumieć specyfikę działalności i strategię internacjonalizacji Lapońskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych oraz oferowanych tam studiów, które w dużej mierze skupiają się na zagadnieniach związanych z obszarami zlokalizowanymi za kołem podbiegunowym. Miałam również możliwość poznania studentów tamtejszej uczelni – jedna ze studentek była moim przewodnikiem po uczelnianych zakamarkach.

Wizyta w Rovaniemi była także okazją do poznania fińskiej kultury i odwiedzenia kilku miejsc poza uczelnią. Nie obyło się bez wizyty na kole podbiegunowym i w wiosce Św. Mikołaja. Pomimo stosunkowo krótkiego dnia, udało się również poprzebywać na łonie fińskiej natury.

Wymiana w ramach Programu Erasmus+ była dla mnie bardzo kształcącym doświadczeniem pozwalającym na spojrzenie na kwestie internacjonalizacji z innej perspektywy, a sam pobyt w Finlandii szansą na poznanie tamtejszych realiów.

Natalia Kasper
19-23 listopada 2018 r.