specjalność:
Bezpieczeństwo
i higiena pracy
kierunek:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
specjalność:
Bezpieczeństwo
i higiena pracy
kierunek:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Studia inżynierskie
Studenci uzyskują Certyfikat Audytora Systemu Zarządzania BHP
Specjalność jest rekomendowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Służb BHP.
Studia inżynierskie na specjalności Bezpieczeństwo i higiena pracy spełniają wymagania stawiane pracownikom służb BHP, określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r.
W ramach kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji można po pierwszym roku semestr studiów odbyć za granicą (program Erasmus +).
Uczelnie zagraniczne:
- University of Pardubice, Parubice, Czechy
- Visokaškola za sigurnost, Zagrzeb, Chorwacja
- Democritus University of Thrace, Komotini, Grecja
- VilniausGediminoTechnikosUniversitetas, Wilno, Litwa
- Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia
- Trenčianskauniverzita Alexandra Dubčeka, Trenčín, Słowacja
- Ege University, Izmir, Turcja
- Politecnico di Bari, Bari, Włochy
- Sapienza – Università di Roma, Rzym, Włochy
Studia inżynierskie na specjalności Bezpieczeństwo i higiena pracy zapewniają zdobycie wiedzy na temat tego jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych, jak dbać o poprawę bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Studenci nabywają wiedzę w zakresie kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. We WSZOP stawiamy na praktyczne metody kształcenia, nasi wykładowcy uczą praktycznego podejścia do wykonywania pracy w służbach BHP.
- Czynniki chemiczne i biologiczne w środowisku pracy
- Czynniki fizyczne i psychofizyczne w środowisku pracy
- Toksykologia przemysłowa
- Techniczne bezpieczeństwo pracy
- Szacowanie ryzyka zawodowego
- Ochrona przeciwpożarowa
- Ergonomia i fizjologia pracy
- Wypadki przy pracy
- Profilaktyka zdrowotna i choroby zawodowe
- Organizacja i metodyka pracy służb bhp
- Prawna ochrona pracy
- Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej
Niestandardowy interdyscyplinarny program przygotowuje praktycznie do wykonywania pracy w służbach BHP. Zapewnia uzyskanie specjalistycznej wiedzy i kompetencji do sprawowania nadzoru nad warunkami pracy, doradztwa w zakresie bhp, szacowania ryzyka zawodowego oraz prowadzenia szkoleń.
Bezpieczeństwo i higiena pracy – program kształcenia
Program kształcenia na specjalności obejmuje m.in.: zagadnienia związane z badaniem zagrożeń na poszczególnych stanowiskach pracy, zapobieganiem chorób zawodowych oraz wypadków przy pracy.
Absolwent będzie znał wytyczne w celu wdrażania dyrektyw i norm z zakresu bezpieczeństwa pracy określonych przez Komisję Europejską.
Dopełnieniem zajęć laboratoryjnych są praktyki zawodowe i zajęcia terenowe – wizyty studyjne.
Bezpieczeństwo i higiena pracy – sylwetka absolwenta
Bezpieczeństwo i higiena pracy to jedna ze specjalności, która posiada rekomendację Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służb BHP. Absolwenci tej specjalności nabywają pełne wykształcenie, wiedzę i umiejętności w zakresie nauk podstawowych i technicznych, niezbędne do podjęcia pracy na samodzielnych stanowiskach specjalisty ds. bhp, eksperta bhp, jak również w służbach BHP.
Ważne są także cechy osobowości, które posiada pracownik zatrudniony w służbie bhp. Liczą się tzw. kompetencje miękkie np. samodzielność czy umiejętność przeprowadzania negocjacji.”
– mówi Justyna Ligęza specjalista BHP, absolwentka WSZOP.
z raportu CIOP-PIB Diagnoza i prognoza rynku usług BHP oraz charakterystyka służby BHP w Polsce
– Na pewno dużym takim czynnikiem [zwiększającym zapotrzebowanie na służbę BHP] jest świadomość w zakresie bezpieczeństwa, która napłynęła do nas z międzynarodowych koncernów, gdzie kultura bezpieczeństwa jest na bardzo wysokim poziomie. I to widać w tych zakładach pracy, które działają na terenie Polski, że ta świadomość jest na podobnym poziomie, co w całej korporacji i to się przenosi powoli na pozostałe zakłady, które chcą inwestować w bezpieczeństwo, które są typowo nasze.
Inżynier BHP — obowiązki
Po ukończeniu studiów na specjalności Bezpieczeństwo i Higiena Pracy inżynier BHP zajmuje się analizą ryzyka, identyfikacją potencjalnych zagrożeń oraz wdrażaniem procedur, które minimalizują ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Przeprowadza audyty i szkolenia z zakresu BHP, a także współpracuje z pracodawcami w celu spełnienia obowiązujących norm prawnych. Inżynier BHP monitoruje także przestrzeganie przepisów oraz doradza w zakresie rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które poprawiają bezpieczeństwo pracy.
Studia BHP zaoczne i stacjonarne
We WSZOP w Katowicach studia BHP można odbywać w trybie dziennym, jak i zaocznym. Jest to więc okazja dla osób już pracujących, które chciałyby poszerzyć swoje kompetencje. Podczas zajęć studenci mają okazję do zdobycia wiedzy z zakresu, między innymi,prawnej ochrony pracy, szacowania ryzyka zawodowego czy toksykologii.
Wakacje od czesnego
Rozłóż pierwsze opłaty na raty. Zapłać przy rekrutacji tylko 350 zł a resztę do 16 września 2024 r.
przy złożeniu dokumentów do 31 stycznia 2025 r.
przy złożeniu dokumentów i deklaracji do 31 stycznia 2025 r.
na studia stacjonarne przy złożeniu dokumentów i deklaracji do 31 lipca 2024 r.
na pierwszy semestr studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (wynik dotyczy matury z matematyki na poziomie podstawowym)
dla laureatów i finalistów ogólnopolskiej olimpiady chemicznej/fizycznej/ ekologicznej/matematycznej/ informatycznej na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia
Proces rekrutacji
Jak zapisać się na studia we WSZOP?
To proste! Wypełnij formularz online a następnie dostarcz niezbędne dokumenty do Działu Rekrutacji. Szczegóły przebiegu procesu rekrutacji znajdziesz tutaj: