Wykłady otwarte dr Edyty Klos-Komańdy
W czwartek 14 listopada 2024 roku dr Edyta Klos-Komańda, Kierownik kierunku Logistyka w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, poprowadziła dwa otwarte wykłady za pośrednictwem platformy MS Teams, skupiające się wokół tematyki związanej z nowym Jedwabnym Szlakiem.
Pierwszy z nich – The Role of Poland on The New Silk Road – zainaugurował trzecią edycję wykładów poświęconych logistyce międzynarodowej, kierowanej do studentów logistyki z Hochschule Merseburg. W ramach cyklu spotkań poszczególne prelekcje prowadzone są przez zagranicznych partnerów ww. uczelni, będących częścią Asian-German Knowledge Network for transport and Logistics – międzynarodowej sieci wymiany wiedzy o logistyce, w której uczestniczą uczelnie z Azji oraz Niemiec. Dr Edyta Klosa-Komańda wygłosiła wykład na zaproszenie Prof. Dr. Dirka Sackmanna z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Merseburgu (Hochschule Merseburg) w Niemczech.
Tegoroczna edycja obejmuje tematykę związaną z rozwojem sieci regionalnych w Europie i Azji, paradygmaty SCM czy rosnące znaczenie komunikacji w łańcuchach dostaw. Wykłady odbywają się w każdy czwartek między 9:15 a 10:45, w okresie od listopada do grudnia.
Drugi z wykładów nosił tytuł Rola Polski i Ukrainy na nowym Jedwabnym Szlaku. Dr Edyta Klosa-Komańda skupiła się tutaj na historycznym aspekcie Jedwabnego Szlaku, będącym przez wieki kluczowym punktem/łącznikiem handlowym pomiędzy Wschodem a Zachodem. W swoim wystąpieniu podkreśliła jego wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny krajów wchodzących w skład systemu tych szlaków. Prowadząca opowiedziała o znaczeniu Polski jako kluczowego węzła dla integracji Nowego Jedwabnego Szlaku z europejską siecią transportową, a Ukraina ze względu na swoje położenie geograficzne odgrywa strategiczną rolę w zapewnieniu dostępu do rynków europejskich i azjatyckich. Podkreśliła także perspektywę współpracy Ukrainy i Polski na rzecz poprawy połączeń logistycznych i przyciągnięcia inwestycji w infrastrukturę transportową, przeanalizowała wyzwania polityczne, gospodarcze i techniczne związane z realizacją Nowego Jedwabnego Szlaku.
Obydwie prelekcje wzbudziły duże zainteresowanie wśród nauczycieli oraz studentów. W wykładach wzięło udział ponad 400 uczestników z m.in. Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego, Zaporoskiego Uniwersytetu Narodowego, Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Transportu Kolejowego, Technicznego Uniwersytetu „Metinvest”, Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych, Krzemieńczuckiego Narodowego Uniwersytetu im. M. Ostrogradskiego, Połtawskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego czy Narodowego Uniwersytetu Technologii Żywnościowych.