Wspomnienia z Bari
Program Erasmus + dla kadry dydaktycznej umożliwił mi w okresie od 28.04.2023 r. do 05.05.2023 r. pobyt we włoskim mieście Bari, gdzie na tamtejszej Politechnice miałem okazję wymiany myśli oraz akademickich doświadczeń. Podczas spędzonego tam czasu i bardzo wielu rozmów z wykładowcami, pracownikami uczelni czy wreszcie samymi studentami miałem możliwość spojrzenia na wiele kwestii z odrobinę innej perspektywy.
Szybko zmieniająca się wokół nas rzeczywistość, nauka w dobie rozwiązań cyfrowych, wszechobecny postęp technologiczny i wreszcie rozwiązania, które już dzisiaj uniwersytetom proponuje sztuczna inteligencja stały się tematami bardzo ciekawych spotkań z moimi włoskimi koleżankami i kolegami. Wymiana spostrzeżeń oraz próby zarysowania kierunku dalszych przemian zwłaszcza w odniesieniu do uczelni technicznych w kontekście przyjętych sposobów postępowania warte są dużej uwagi, co następnie przekłada się przecież na jakość i efektywność naszego kształcenia i zadowolenie studentów.
Politechnika w Bari stanowi istotny element życia i funkcjonowania miasta. Pomimo swojej niedługiej historii (działa od 1990 roku) uczelnia jest bardzo dobrze zorganizowana. Pięć dużych wydziałów odpowiada potrzebom kształcenia w regionie, którego rozwój poza turystyką nierozerwalnie związany jest przecież z napływem młodych ludzi nie tylko spoza Apulii lecz również całej Italii. Stanowi to pewnego rodzaju wyzwanie dla miasteczka, które jeszcze kilka dekad temu kojarzyło się prawie jedynie z wypoczynkiem. Apulia bowiem to przepiękna część Italii z najdłuższą wśród włoskich regionów linią brzegową.
Dr Łukasz Cywiński, wykładowca WSZOP