Podsumowanie III Konferencji Naukowej Psychospołeczne uwarunkowania zaburzeń zachowania
W piątek 25 października 2024 r. w Katowicach odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu Psychospołeczne i kryminologiczne zagrożenia przestępczością. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kolegium Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach z inicjatywy dr inż. Anety Siwczyk. Tegoroczna edycja stanowiła kontynuację rozważań podjętych w ramach konferencji sprzed dwóch lat pt. Psychospołeczne uwarunkowania zaburzeń zachowania.
Tematyka III Konferencji Naukowej skupiła się na zagadnieniach związanych z etiologią zagrożeń suicydalnych, a także na skutecznych formach pomocy i wsparcia po usiłowaniu samobójstwa. Prelegenci w swoich wystąpieniach m.in. omówili systemy zapobiegania zamachom samobójczym oraz przedstawili strategie zwiększania świadomości społecznej na temat czynników ryzyka wystąpienia zachowań suicydalnych.
Konferencję w imieniu organizatorów zainagurował dr Leszek Woszczek, kierownik Zakładu Psychologii Sądowej WSZOP, przedstawiając zarys wstępnych zagadnień i ogólnych problemów związanych z uwarunkowaniami zaburzeń zachowania.
W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy akademiccy z wielu uczelni, w tym m.in. z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie czy Akademii Humanitas w Sosnowcu. Swoje wykłady wygłosili również wieloletni praktycy i specjaliści ze Szpitala MSWiA w Katowicach, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych czy kuratorzy .
W wystąpieniu pracowników WSZOP zostały zaprezentowane wyniki badań naukowych nt. Działania postwencyjne podejmowane w szkole w odpowiedzi na powzięcie informacji o samobójczej śmierci ucznia, przeprowadzone wśród nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego.
Wydarzenie odbyło się w katowickim hotelu Novotel. Konferencja była współfinansowana przez MEiN w ramach projektu „Zagrożenia w psychospołecznym rozwoju dzieci i młodzieży w warunkach izolacji społecznej”.