Podsumowanie III Forum
Safety First
We wtorek 3 grudnia 2024 r. w katowickim Hotelu Vienna House odbyła się III edycja konferencji Forum Safety First. Głównym tematem trzeciej edycji była kwestia bezpieczeństwa pracy w strefach zagrożenia wybuchem.
Wydarzenie stanowiło okazję do wymiany wiedzy oraz doświadczeń ze specjalistami i ekspertami ze świata nauki, przemysłu oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy. Problematyka referatów obejmowała m.in. zagrożenia wybuchem w małych i średnich przedsiębiorstwach, problemy przy ocenie parametrów wybuchowości pyłów palnych, klasyfikację substancji chemicznych pod kątem stref zagrożenia wybuchem, uregulowań prawnych i norm technicznych.
Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele uczelni, branży BHP, a także instytucji nadzorujących bezpieczeństwo w strefach zagrożonych wybuchem, w tym m.in. z Głównego Instytutu Górnictwa czy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Prelegenci w swoich wystąpieniach omawiali najczęstsze błędy popełniane w zakresie bezpieczeństwa na instalacjach przemysłowych oraz praktyczne rozwiązania, które mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, bazując na autentycznych wydarzeniach. Problematyka konferencji była przedstawiana nie tylko od strony badań naukowych, ale również praktycznych zastosowań w przedsiębiorstwach, szeroko pojętym przemyśle oraz strefach EX.
Ideą Forum Safety First jest promowanie najnowszych osiągnięć naukowych i dobrych praktyk w obszarze bezpieczeństwa pracy. Wydarzenie ma charakter cykliczny, organizowane jest co dwa lata. Konferencja odbyła się w formule hybrydowej.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również zobaczyć na stoiskach nowatorskie urządzenia, które w znaczący sposób pomagają podnosić poziom bezpieczeństwa w przemyśle wysokiego ryzyka czy też porozmawiać z ekspertami i specjalistami z branży EX.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Ministerstwa Przemysłu, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”.