Pocztówka pracowników WSZOP z Estonii
1-8 maja 2016, Tallin, Estonia
Tallin wciąż pozostaje egzotycznym celem podróży. Mimo iż mowa o europejskiej stolicy, miasto na pierwszy rzut nie budzi zbyt wielu skojarzeń, a wielu Polaków ma często problem z umiejscowieniem go na mapie. Tymczasem, już od pierwszych chwil pobytu potrafi zauroczyć na długo.
Tallin jest miastem o wielowiekowej tradycji, z pięknie odrestaurowaną Starówką (wpisaną na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO), gdzie pośród licznych, malowniczych uliczek można długo spacerować, co rusz odkrywając coś nowego. Drugie oblicze Tallina stanowi nowoczesna zabudowa w centrum miasta. Sporo tutaj zarówno przykładów architektury socrealistycznej, jak i nowoczesnych obiektów.
W Tallinie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, a wśród atrakcji warto wymienić Lennusadam – Muzeum Morskie, Galerię Sztuki Kumu, Wieżę Telewizyjną i Ogród Botaniczny oraz gmach Estońskiej Biblioteki Narodowej.
Stolica Estonii zaskakuje swoją schludnością i wyraźnymi wpływami skandynawskimi, widocznymi w codziennym życiu tamtejszej ludności. Język estoński nie stanowi bariery przy porozumiewaniu się, ponieważ mieszkańcy Tallina w kontaktach z obcokrajowcami płynnie przechodzą na język angielski lub rosyjski.
Euroakademia, uczelnia partnerska, w której miałyśmy przyjemność przebywać, świetnie wpisuje się w klimat całego Tallina: jest gościnna, płynnie łączy tradycję z nowoczesnością, a kadra dokłada starań, aby studentom i słuchaczom przekazać swoją wiedzę i doświadczenie.
Wyjazd w ramach programu ERASMUS + do takiego miejsca jak Tallin jest niezwykłą okazją, aby lepiej poznać zakamarki Europy, miejsca rzadko wymieniane na mapie atrakcji turystycznych, a bogate swoją kulturą i obyczajowością.
– Monika Gromek –Biblioteka WSZOP, Eliza Sicińska-Hajska – Biuro Rektora WSZOP