Marzec w KNKiK
Miesiąc marzec członkowie KNKiK rozpoczęli od udziału w warsztatach kryminalistycznych, prowadzonych przez nadkom. mgr. Mirosława Będkowskiego – kierownika Laboratorium Kryminalistyki WSZOP.
Warsztaty tematyczne z „Dermatoskopii” zorganizowano w dwóch terminach, podczas których studenci mieli okazję spróbować swoich sił w ujawnianiu śladów kryminalistycznych.
Z inicjatywy Koła Naukowego ruszyły zajęcia z serii „warsztatów oględzinowych”. Na pierwszych zajęciach członkowie koła szczegółowo zostali zapoznani ze sprzętem kryminalistycznym, będącym na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistyki.
12.03. 2024 roku Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii zorganizowało spotkanie z ppłk Katrzyną Gorzkowską — DyrektorAresztu Śledczego w Katowicach, która wygłosiła prelekcję pt.: „Mówią, że nie ma resocjalizacji (…)”.
Pani Doktor wyjaśniła członkom KNKiK, jak w rzeczywistości wygląda życie za więziennymi murami, a także co to jest twórcza resocjalizacja i jaki ma wpływ na osadzonych w jednostkach penitencjarnych.
Najbardziej zaskakującym elementem spotkania były formy współpracy między jednostkami penitencjarnymi a innymi podmiotami. Niektóre z ręcznie dzierganych pluszaków zostały podarowane Oddziałowi Onkologii Dziecięcej.
Uczestnicy mieli również możliwość zobaczenia dzieł, będących efektem aktywizacji osadzonych, np. Obrazy malowane różnymi technikami, ręcznie szyte pluszaki, czapki, kartki świąteczne oraz inne rękodzieła.
Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony studentów, dowiedzieli się, jak należy walczyć ze szkodliwymi stereotypami i pokazywać jak realnie wygląda współpraca z osadzonymi.
W dniu 14.03.2024 roku członkowie KNKiK po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Areszcie Śledczym w Katowicach. Studenci zostali oprowadzeni po terenie jednostki penitencjarnej, gdzie między innymi mieli możliwość zobaczenia celi mieszkalnych, w których na co dzień mieszkają osadzeni, a także kaplicę modlitewną oraz pokój wychowawcy.
Na koniec Funkcjonariuszka Służby Więziennej wygłosiła interesującą prelekcję, pełną ciekawostek dotyczących codzienności oraz życia osadzonych w murach Aresztu Śledczego. Studenci dowiedzieli się, jak wygląda rekrutacja do jednostki penitencjarnej, a przede wszystkim, jak wygląda służba w AŚ.
Podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki”, nastąpiła okazja do zrzeszenia pasjonatów kryminalistyki. Dzięki współpracy Kół Naukowych powstała inicjatywa pt.: ” Studencka współpraca kluczem do sukcesu”. W ramach projektu zaproszeni pasjonaci kryminalistyki z kół naukowych, umiejscowionych w całej Polsce będą mieli okazję wygłosić merytoryczne prelekcje dla członków KNKiK.
Pierwszym z gości był Pan Aleksander Jałowiec – Przewodniczący Sekcji Strzeleckiej Studenckiego Koła Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji UŁ, który w dniu 18.03.2024.r.w siedzibie uczelni WSZOP poprowadził prelekcję pt.: „Podstawowa wiedza o broni palnej i balistyce – cz. I”.
Nasz gość przedstawił podstawowe zagadnienia dotyczące broni palnej oraz balistyki. Członkowie koła mieli okazję, aby dowiedzieć się, z jakich części składa się broń oraz jakie są jej rodzaje.