Studia licencjackie
Specjalność na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne
specjalność:
Kryminologia
i kryminalistyka studia licencjackie
kierunek:
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Praktyczne zajęcia m.in. z zakresu przeprowadzania okazania osób, z wykorzystaniem lustra fenickiego (obserwacyjnego), oględzin miejsca zdarzenia (w tym miejsca znalezienia zwłok), przesłuchania świadka, podejrzanego, przeprowadzania badań poligraficznych, ujawniania i zabezpieczania śladów dermatoskopijnych, traseologicznych.
Zajęcia prowadzone są przez ekspertów, praktyków opiniujących m.in. nowe wynalazki
z zakresu techniki kryminalistycznej.
Możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez prężnie działające Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii ›
W ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne można semestr studiów odbyć za granicą (program Erasmus +).
Uczelnia zagraniczna: University of Applied Sciences, Velika Gorica, Chorwacja
Studiowanie na specjalności kryminologia i kryminalistyka pozwala na zdobycie wiedzy z obszaru przeciwdziałania przestępczości i rozwiązywania problemów kryminalnych.
Wybrane zagadnienia poruszane w trakcie studiów to: dokumentowanie miejsc zdarzenia z wykorzystaniem technik specjalnych w fotografii kryminalistycznej, wiktymologia, wiktymizacja, metody badań kryminologicznych, profilowanie sprawców przestępstw, zaburzenia osobowości, psychopatologia.
Przedmioty specjalnościowe:
- audiowizualne metody stosowane w kryminalistyce
- psychospołeczne i kryminalistyczne podstawy wiktymologii
- resocjalizacja
- praktyczne aspekty kryminologii
- zaburzenia psychiczne w funkcjonowaniu społecznym człowieka
- typy i modele profilowania
Kryminologia i kryminalistyka – wymagania rekrutacyjne
Proces rekrutacji w naszej uczelni przebiega w sposób jasny i nieskomplikowany. Jakie wymagania powinien spełnić przyszły kandydat? To proste! Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem formularza online, skompletować wymagane dokumenty, po dokonaniu rejestracji odwiedzić nasze biuro rekrutacji w celu dopełnienia niezbędnych formalności.
Kryminalistyka, kryminologia studia I stopnia – WSZOP
Kandydaci mogą podjąć studia na specjalności Kryminalistyka i kryminologia w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Podejmij studia I stopnia ( studia licencjackie we WSZOP i poznaj teoretyczne i praktyczne aspekty zjawisk społecznych związanych z przyczynami przestępczości oraz zdobądź szereg cennych umiejętności, które pozwolą Ci ubiegać się o pracę w instytucjach bezpieczeństwa publicznego.
Absolwenci specjalności znajdą zatrudnienie w:
- ośrodkach edukacyjno-wychowawczych
- Policji
- agencjach ochrony i detektywistycznych
- służbach specjalnych
- sądach
- zakładach karnych
- kuratoriach sądowych
Zobacz naszą pełną listę obszarów zatrudnienia ›
- zjawisk społecznych związanych z przyczynami przestępczości
- kryminologii i kryminalistyki
- aspektów prawnych badania dokumentów
- pozyskiwania zeznań i wyjaśnień
- pracy z ofiarami przestępstw
- specyfiki przestępczości nieletnich
- pedagogiki resocjalizacyjnej oraz profilaktyki społecznej
- instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości (Policja, sądy, zakłady karne, kuratorzy)
- innych instytucjach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym państwa (laboratoria kryminalistyczne, służby specjalne)
Autorski program WSZOP
Nasz program został opracowany przez specjalistów i praktyków doświadczonych w różnych służbach oraz na podstawie wieloletniego doświadczenia prowadzenia studiów licencjackich w zakresie bezpieczeństwa. Program jest stale weryfikowany pod kątem przydatności zawodowej oraz kontrolowany przez Politykę Jakości Kształcenia. Zapewnia wszechstronny rozwój oraz nabycie konkretnych umiejętności i kompetencji wykorzystywanych zawodowo.
Podstawy są bardzo ważne. Od tego zaczynamy: zdobędziesz przede wszystkim wiedzę z zakresu prawa, psychologii, logiki, etyki czy komunikacji społecznej.


Trzeci etap to zdobywanie wiedzy praktycznej i szczegółowych umiejętności. Nauczysz się w zależności od specjalności profilować, postępować z ludźmi w skrajnych warunkach, resocjalizować, interweniować, zabezpieczać, technik i taktyk operacyjnych czy stosowania przymusu bezpośredniego.


Praktyczne umiejętności studenci zdobywają przede wszystkim w poszczególnych pracowniach Laboratorium Kryminalistyki, Badań Poligraficznych czy Informatyki Śledczej.
To przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, obóz szkoleniowo-kondycyjny organizowany jesienią, trening interpersonalny czy pomoc przedmedycza dla wszystkich specjalności oraz dodatkowo różnego rodzaju szkolenia jak strzeleckie czy używania środków przymusu w zależności od specjalności.


Praktyki zawodowe i wizyty studyjne.
Kompleksowo przygotowany absolwent do pracy w służbach mundurowych oraz innych jednostkach i organizacjach związanych z bezpieczeństwem.

– Nie powinniśmy stawiać znaku równości między poligrafem a wykrywaczem kłamstw, ponieważ ten ostatni nie istnieje. Po przeprowadzeniu badań poligraficznych w opinii nie wskazuje się, że ktoś kłamał, lecz stwierdza, iż badany reagował przy odpowiedziach na pytania relewantne w sposób typowy dla osób nieprawdomównych. Ponadto należy wyraźnie, stanowczo podkreślić, iż w sprawach karnych jedynie sąd decyduje o prawdomówności i winie, mając na uwadze całość zgromadzonego materiału dowodowego – w tym również opinię biegłego z zakresu badań poligraficznych.
O tym, że studia z zakresu kryminologii i kryminalistyki są interesujące „decyduje ich szeroki zakres poznawczy, interdyscyplinarny charakter i związana z nimi metodologia właściwa naukom formalnym, empirycznym, biologicznym, społecznym oraz technicznym.
Ma on wpływ na całe postępowanie wykrywcze – zarówno sądowe, jak i prokuratorskie. Jeżeli do tych czynności dodamy zagadnienie profilaktyczne, będziemy dysponować całym szeregiem przedmiotowym, dostarczającym wiedzę o przestępstwie, przestępcy i o tym, jak się przed nimi chronić i zabezpieczać.”
– prof. dr hab. Antoni Feluś

Rekrutacja krok po kroku

Po zarejestrowaniu nie czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania się na studia.
Osoby, które nie posiadają polskiego świadectwa dojrzałości/dyplomu ukończenia studiów, proszone są o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej ›

- kopia polskiego świadectwa dojrzałości – oryginał do wglądu
- wniosek o przyjęcie na studia (dostępny w systemie rekrutacyjnym w zakładce pliki do pobrania)
- dowód wpłaty:
– czesnego w wysokości za jeden miesiąc lub semestr
– opłaty rekrutacyjnej – 85 zł
– za wydanie indeksu i legitymacji – 26 zł
– opłaty wpisowej – 400 złNumer konta:
mBank S.A. O/Katowice: 23 1140 1078 0000 4048 1400 1001
w tytule należy podać imię i nazwisko kandydata
* Dane są przetwarzane na podstawie przepisów rozporządzenia MNiSW w sprawie studiów z dnia 28 września 2018r. (Dz. U. z 2018r., poz. 1861) w związku z realizacją obowiązku prawnego przez Uczelnię zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. e) ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych (Dz. Urz. UE. L Nr 119, s.1).

Po rejestracji i dokonaniu opłat zapraszamy z powyższymi dokumentami do Biura Rekrutacji w celu dopełnienia formalności i podpisania umowy. Prosimy o okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych w kwestionariuszu osobowym.
W okresie rekrutacji zapraszamy do Biura od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas: