specjalność:
Kryminologia
i kryminalistyka
kierunek:
Bezpieczeństwo Wewnętrzne
specjalność:
Kryminologia
i kryminalistyka
kierunek:
Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Studia licencjackie
6 semestrów
Studia dzienne
Studia zaoczne
Atuty kierunku
- interdyscyplinarny charakter – łączy psychologię, prawo, socjologię, resocjalizację, etykę i nauki humanistyczne.
- zajęcia praktyczne i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków (in. przez sędziów, kuratorów, funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, psychologów z ośrodków diagnostycznych)
- profesjonalnie wyposażone Laboratoria kryminalistyczne
- praktyki, staże, wizyty studyjne w odpowiednio wybranych instytucjach właściwych dla specjalności
- obóz szkoleniowo-kondycyjny po pierwszym roku studiów (samoobrona, techniki interwencji, stosowanie środków przymusu bezpośredniego, wspinaczka) – w ramach studiów, bez opłat dodatkowych
- możliwość zrealizowania semestru studiów za granicą (Program Erasmus+) w europejskich uczelniach partnerskich
- zwolnienie z części szkolenia zawodowego podstawowego policjantów dla absolwentów aplikujących do pracy w Policji na podstawie porozumienia zawartego z Komendantem Głównym Policji
Specjalność kryminologia i kryminalistyka łączy w sobie wiedzę z zakresu aspektów przestępczości oraz metod śledczych, pozyskiwania i analizy dowodów. Program koncentruje się na przygotowaniu studentów do pracy w służbach kryminalistycznych.
Program obejmuje zagadnienia:
- metody zbierania, analizy i interpretacji materiałów dowodowych w procesie śledczym
- techniki analizy statystyk kryminalnych oraz przygotowania raportów i ekspertyz kryminalistycznych
- zagadnienia prawa karnego
- czynniki determinujące zachowania przestępcze oraz skutki przestępstw dla ofiar
- strategie i programy resocjalizacyjne oraz ich skuteczność w zapobieganiu recydywie
- mechanizmy powstawania zaburzeń psychicznych oraz ich związek z zachowaniami przestępczymi, patologie społeczne
- metody identyfikacji charakterystycznych cech i zachowań sprawców przestępstw oraz ich zastosowanie w praktyce śledczej.
Kryminologia i kryminalistyka – program kształcenia
Studiowanie na specjalności kryminologia i kryminalistyka pozwala na zdobycie wiedzy z obszaru przeciwdziałania przestępczości i rozwiązywania problemów kryminalnych.
Wybrane zagadnienia poruszane w trakcie studiów to: dokumentowanie miejsc zdarzenia z wykorzystaniem technik specjalnych w fotografii kryminalistycznej, wiktymologia, wiktymizacja, metody badań kryminologicznych, profilowanie sprawców przestępstw, zaburzenia osobowości, psychopatologia.
Na podstawie porozumienia zawartego z Komendantem Głównym Policji, absolwenci kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne są zwolnieni z części szkolenia zawodowego podstawowego policjantów.
Absolwent kryminologii i kryminalistyki jest wyposażony w interdyscyplinarną wiedzę stanowiącą podstawę kryminologii oraz praktyczne umiejętności związane z kryminalistycznymi aspektami przestępczości, jak zbieranie i zabezpieczenie śladów w miejscu przestępstwa (zbrodni, kradzieży, włamania) oraz analiza i interpretacja zebranego materiału dowodowego.
Absolwent posiada:
- znajomość podstaw prawa karnego i procesowego
- umiejętność analizy złożonych zjawisk przestępczości oraz identyfikacji czynników determinujących ich skutki
- świadomość zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego i zna metody przeciwdziałania tym zjawiskom
- umiejętność stosowania nowoczesnych technik kryminalistycznych oraz interpretacji i analizy wyników
- umiejętność korzystania z zaawansowanych narzędzi informatycznych.
Absolwent kryminologii i kryminalistyki jest przygotowany do pracy w:
- instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości (Policja, prokuratura, sądy – kuratorzy)
- inspekcjach i strażach
- instytucjach ochronnych i prewencyjnych – ABW, Urząd Celny, jednostki zarządzania kryzysowego
- laboratoriach kryminalistycznych
- agencjach detektywistycznych,
- organizacjach pozarządowych
- dziennikarstwie śledczym
- administracji publicznej
- w sektorze ubezpieczeń
Absolwent może rozwinąć swoją karierę poprzez pracę w ośrodkach terapii uzależnień (wymagane studia podyplomowe w zakresie terapii).
- audiowizualne metody stosowane w kryminalistyce
- praktyczne aspekty kryminologii
- typy i modele profilowania
- psychospołeczne i kryminalistyczne podstawy wiktymologii
- zaburzenia psychiczne w funkcjonowaniu społecznym człowieka
- resocjalizacja
sprawdź cały program studiów.
W ramach specjalności kryminologia i kryminalistyka realizowane są zajęcia praktyczne z zakresu:
- przeprowadzania okazania osób z wykorzystaniem lustra fenickiego (obserwacyjnego)
- przesłuchania świadka, podejrzanego
- przeprowadzania badań poligraficznych
- oględzin miejsca zdarzenia
- ujawniania i zabezpieczania śladów dermatoskopijnych, traseologicznych i innych
- dokumentowania miejsc zdarzenia z wykorzystaniem technik specjalnych w fotografii kryminalistycznej
Kryminologia i kryminalistyka - wymagania rekrutacyjne
Proces rekrutacji w naszej uczelni przebiega w sposób jasny i nieskomplikowany. Jakie wymagania powinien spełnić przyszły kandydat? To proste! Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem formularza online, skompletować wymagane dokumenty, po dokonaniu rejestracji odwiedzić nasze biuro rekrutacji w celu dopełnienia niezbędnych formalności.
Kryminalistyka i kryminologia - studia I stopnia we WSZOP
Kandydaci mogą podjąć studia na specjalności Kryminalistyka i kryminologia w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Podejmij studia I stopnia ( studia licencjackie we WSZOP i poznaj teoretyczne i praktyczne aspekty zjawisk społecznych związanych z przyczynami przestępczości oraz zdobądź szereg cennych umiejętności, które pozwolą Ci ubiegać się o pracę w instytucjach bezpieczeństwa publicznego.
Kryminologia i kryminalistyka – program kształcenia
Studiowanie na specjalności kryminologia i kryminalistyka pozwala na zdobycie wiedzy z obszaru przeciwdziałania przestępczości i rozwiązywania problemów kryminalnych.
Wybrane zagadnienia poruszane w trakcie studiów to: dokumentowanie miejsc zdarzenia z wykorzystaniem technik specjalnych w fotografii kryminalistycznej, wiktymologia, wiktymizacja, metody badań kryminologicznych, profilowanie sprawców przestępstw, zaburzenia osobowości, psychopatologia.
Autorski program WSZOP
Nasz program został opracowany przez specjalistów i praktyków doświadczonych w różnych służbach oraz na podstawie wieloletniego doświadczenia prowadzenia studiów licencjackich w zakresie bezpieczeństwa. Program jest stale weryfikowany pod kątem przydatności zawodowej oraz kontrolowany przez Politykę Jakości Kształcenia. Zapewnia wszechstronny rozwój oraz nabycie konkretnych umiejętności i kompetencji wykorzystywanych zawodowo.
Podstawy są bardzo ważne. Od tego zaczynamy: zdobędziesz przede wszystkim wiedzę z zakresu prawa, psychologii, logiki, etyki czy komunikacji społecznej.
Trzeci etap to zdobywanie wiedzy praktycznej i szczegółowych umiejętności. Nauczysz się w zależności od specjalności profilować, postępować z ludźmi w skrajnych warunkach, resocjalizować, interweniować, zabezpieczać, technik i taktyk operacyjnych czy stosowania przymusu bezpośredniego.
Praktyczne umiejętności studenci zdobywają przede wszystkim w poszczególnych pracowniach Laboratorium Kryminalistyki, Badań Poligraficznych czy Informatyki Śledczej.
To przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, obóz szkoleniowo-kondycyjny organizowany jesienią, trening interpersonalny czy pomoc przedmedycza dla wszystkich specjalności oraz dodatkowo różnego rodzaju szkolenia jak strzeleckie czy używania środków przymusu w zależności od specjalności.
Praktyki zawodowe i wizyty studyjne.
Kompleksowo przygotowany absolwent do pracy w służbach mundurowych oraz innych jednostkach i organizacjach związanych z bezpieczeństwem.
– Nie powinniśmy stawiać znaku równości między poligrafem a wykrywaczem kłamstw, ponieważ ten ostatni nie istnieje. Po przeprowadzeniu badań poligraficznych w opinii nie wskazuje się, że ktoś kłamał, lecz stwierdza, iż badany reagował przy odpowiedziach na pytania relewantne w sposób typowy dla osób nieprawdomównych. Ponadto należy wyraźnie, stanowczo podkreślić, iż w sprawach karnych jedynie sąd decyduje o prawdomówności i winie, mając na uwadze całość zgromadzonego materiału dowodowego – w tym również opinię biegłego z zakresu badań poligraficznych.
O tym, że studia z zakresu kryminologii i kryminalistyki są interesujące „decyduje ich szeroki zakres poznawczy, interdyscyplinarny charakter i związana z nimi metodologia właściwa naukom formalnym, empirycznym, biologicznym, społecznym oraz technicznym.
Ma on wpływ na całe postępowanie wykrywcze – zarówno sądowe, jak i prokuratorskie. Jeżeli do tych czynności dodamy zagadnienie profilaktyczne, będziemy dysponować całym szeregiem przedmiotowym, dostarczającym wiedzę o przestępstwie, przestępcy i o tym, jak się przed nimi chronić i zabezpieczać.”
– prof. dr hab. Antoni Feluś
Wakacje od czesnego
Rozłóż pierwsze opłaty na raty. Zapłać przy rekrutacji tylko 350 zł a resztę do 16 września 2024 r.
*na studia stacjonarne przy złożeniu dokumentów i deklaracji do 31 lipca 2024 r.
przysługuje na pierwszy semestr studiów stacjonarnych i niestacjonarnych
Proces rekrutacji
Jak zapisać się na studia we WSZOP?
To proste! Wypełnij formularz online a następnie dostarcz niezbędne dokumenty do Działu Rekrutacji. Szczegóły przebiegu procesu rekrutacji znajdziesz tutaj: