Inauguracja
23. Roku Akademickiego 2023/2024
W sobotę 7 października 2023 r. o godz. 11.00 w Auli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach odbyła się uroczysta Inauguracja 23. Roku Akademickiego.
Uroczystość poprzedzona była tradycyjnym nabożeństwem ekumenicznym w kościele Ewangelicko-Augsburskim Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Rektor WSZOP prof. dr hab. inż. Bohdan Mochnacki w swoim wystąpieniu podsumował ubiegły rok akademicki wyrażając uznanie dla osiągnięć naukowych, twórczych oraz sukcesów dydaktycznych nauczycieli i studentów. Rozwinięciem wystąpienia była kronika minionego roku przedstawiona w formie cyfrowej.
Minutą ciszy uczczono pamięć mgr. Michała Dacko, wspaniałego dydaktyka, ulubionego przez studentów filologii wykładowcę.
Następnie Kanclerz Małgorzata Sikorska w swoim wystąpieniu przedstawiła plany rozwoju na nowy rok akademicki m. in. w zakresie współpracy ze środowiskiem, jak i rozbudowy potencjału badawczo-dydaktycznego laboratoriów.
Ubiegły rok akademicki zaowocował wieloma osiągnięciami nauczycieli akademickich i studentów WSZOP, którzy odnieśli sukcesy w kraju i za granicą.
Nagrody dla najlepszych nauczycieli akademickich w kategorii za wyróżniającą się działalność dydaktyczną za ubiegły rok akademicki otrzymali:
- dr hab. inż. Jan Szymszal, prof. WSZOP – Kolegium Nauk Technicznych
- dr Marcin Piątek – Kolegium Nauk Społecznych
- mgr Henryk Gaweł – Kolegium Nauk Społecznych
Wyróżnienie za upowszechnianie kultury sportowej wśród społeczności akademickiej:
- Agata Długosz, za zajęcie II miejsca w klasyfikacji indywidualnej kobiet w biegach przełajowych na Akademickich Mistrzostwach Śląska
- Jakub Janoszek, za zajęcia II miejsca w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn w judo na Akademickich Mistrzostwach Śląska
- Anna Imielska, kapitan drużyny siatkówki, za reprezentowanie WSZOP w licznych zawodach
- Katarzyna Niemczyk, za aktywą działalność w KU AZS WSZOP
- Angelika Kuś, za aktywną działalność w KU AZS WSZOP
Laureatki IV konkursu o tytuł Studenckiego Mistrza Kryminalistyki WSZOP orgaznizowanego przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii:
- Julia Zając za zajęcie I miejsca
- Magdalena Burek za zajęcie II miejsca
- Alicja Malinowska za zajęcie III miejsca
Nagroda Primus Inter Pares za popularyzację działalności koła oraz aktywność w nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem:
- Alicja Malinowska
Wyróżnienie za zajęcie I miejsca w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Uniwersytet w Krzemieńczuku za pracę na temat: Przedrostki wprowadzające znaczenie przeciwne lub negatywne w języku angielskim oraz ich polskie odpowiedniki.
- Jan Probosz
Rozpoczyna się piąty, jubileuszowy rok działalności Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii WSZOP. Z tej okazji napływają gratulacje i liczne życzenia. Podczas Inauguracji list gratulacyjny odczytał pan major Jacek Usarek, specjalista do spraw penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.
Najważniejszym punktem inauguracji roku akademickiego jest akt przyjęcia w poczet studentów. Po uroczystym ślubowaniu studentów przeprowadzonym przez prorektor dr Annę Sikorską, aktu immatrykulacji dokonał Rektor, prof. dr hab. inż. Bohdan Mochnacki
Po immatrykulacji głos zabrała przedstawicielka Samorządu Studenckiego, Alicja Malinowska, życząc studentom radości ze studiowania i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.
W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele środowiska akademickiego, samorządu lokalnego oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Na uroczystości byli z nami: m.in. Rektor założyciel Akademii Górnośląskiej profesor Krzysztof Szaflarski, Dziekan Akademii Górnośląskiej Barbara Szaflarska, Prodziekan ds. nauczania Akademii Humanistas Jolanta Łozińska-Dudek, przedstawiciele Sądu Okręgowego w Sosnowcu, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, Straży Miejskiej, Archidiecezji Katowickiej, a także byli rektorzy i profesorowie WSZOP.
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda
- Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek
- Prezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa
- Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Marcin Bazylak
- Prezydent Miasta Świętochłowice – Daniel Beger
- Politechnika Śląska – Rektor, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
- Uniwersytet Śląski w Katowicach – Rektor, prof. dr hab. Ryszard Koziołek
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – Rektor, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
- Uniwersytet Bielsko-Bialski – Rektor, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB
- Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach – Rektor, dr Marian Pawełczyk
- Zaporoski Uniwersytet Narodowy – Dyrektor Inżynieryjnego Instytutu Edukacyjno-Naukowego, dr hab. Natalya Metelenko
- Narodowy Uniwersytet Technologii Żywności – Rektor, prof. Oleksandr Shevchenko
- Połtawski Państwowy Uniwersytet Rolniczy – Rektor, prof. Olekandr Halych
- Charkowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. S. Kuznetsa – Rektor, prof. Volodymyr Ponomarenko
- Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska – Rektor, prof. Yurij Babało
- Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy – Dyrektor, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek
Wykład inauguracyjny „Czy żyjemy w świecie zrównoważonym?” wygłosił prof. dr hab. Piotr Skubała – ekolog, profesor nauk biologicznych, etyk środowiskowy.
Uroczystość poprowadził Rzecznik Prasowy WSZOP, dr Jacek Skorus.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod dyrekcją Pani Marty Zielińskiej oraz koncert muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego De Mistake.