Kryminalistyka i kryminologia. Węzłowe problemy procesu karnego, psychologii, pedagogiki i filozofii w zwalczaniu i profilaktyce przestępczości
Dagmara Adamczyk
Tel. 32 355 97 80 wew. 72
@:dadamczyk@wszop.edu.pl
Rejestracja uczestników odbywa się przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń najpóźniej dobę przed planowanym wykładem.
prof. dr hab. Jan Stanik
Profesor zwyczajny w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Główne obszary jego zainteresowań naukowych to psychologia sądowa, metodologia oraz psychometria a także etyczno-zawodowa problematyka biegłych sądowych. Jest autorem ponad 100 prac naukowych opublikowanych w języku polskim, angielskim, czeskim i bułgarskim. Ostatnio koncentruje się na badaniach funkcjonowania osobowości asocjalnej (w tym przestępczej) w ujęciu strukturalno-kognitywistycznym.
prof. dr hab. Leszek Sosnowski
Dyrektor projektu badawczego „Archiwum Cyfrowe Romana Ingardena” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP. Kierownik Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika filozoficzno-estetycznego The Polish Journal of Aesthetics. Prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
prof. dr hab. Adam Stankowski
Absolwent Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, pedagog specjalny, w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej oraz oligofrenopedagogiki, posiada również przygotowanie pedagogiczne w zakresie języka polskiego i muzyki, uzyskane na Uniwersytecie Śląskim, w Filii w Cieszynie, gdzie łączono przygotowanie pedagogiczne z artystycznym, przy bliskich związkach z ośrodkami naukowymi w Czechach i Słowacji, wynikiem tej współpracy jest znajomość na Śląsku metod i osiągnięć pedagogiki specjalnej tych ośrodków, głównie położenie nacisku na społeczne uwarunkowania niedostosowania, współpracę ze środowiskiem oraz psychospołeczne przyczyny trudności w uczeniu się i zachowaniu. Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej.
dr Leszek Woszczek
Kierownik Zakładu Psychologii Sądowej w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Zajmuje się problematyką psychologii sądowej, w tym przesłuchań i zeznań świadków. Opracował szereg opinii psychologicznych dotyczących spraw nieletnich oraz spraw rodzinno-opiekuńczych i rozwodowych. Wykonał dziesiątki opinii z zakresu wiarygodności zeznań świadków oraz psychologicznych aspektów przesłuchań. Autor badań nad zeznaniami dzieci i osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia z psychologii sądowej, psychologii kryminalistycznej, psychopatologii, psychologii ogólnej, rozwojowej i klinicznej.
dr n. med. Jerzy Pobocha
Specjalista psychiatra, prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską. były pracownik Kliniki Psychiatrii PUM (33 lata) pracy i Oddziału Psychiatrii Sądowej Szpitala Aresztu Śledczego w Szczecinie (31 lat pracy), biegły sądowy od 1970 r. Prowadzi wykłady z psychiatrii sądowej. Główne obszary jego zainteresowań to psychologia sądowa, metodologia psychiatrii sądowej, opiniowanie niepoczytalności, poczytalności ograniczonej, nowe metody badania, błędy ekspertyz sadowo – psychiatrycznych, opinie kompleksowe w psychiatrii sądowej, wykorzystanie kryminalistyki, medycyny sądowej, kryminologii i innych nauk sądowych w ekspertyzach. Autor ponad 70 prac w pismach recenzowanych oraz ponad 200 referatów wygłoszonych na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Odznaczony: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
dr Adam Klasik
Psycholog z ponad dwudziestoletnim stażem klinicznym. Studia magisterskie odbył na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Pracę doktorską z dziedziny psychiatrii obronił na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Wieloletni wykładowca akademicki na kierunku psychologii Uniwersytetu Opolskiego w Opolu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie i SWPS Uniwersytet Humanistyczny w Katowicach. W obrębie zainteresowań naukowych i dydaktycznych pozostaje psychologia sądowa, kliniczna oraz neuropsychologia.
Autor kilkudziesięciu publikacji w naukowych czasopismach krajowych i zagranicznych, współautor podręczników i książek z zakresu psychologii klinicznej i sądowej. Doświadczenie opiniodawcze zdobył w trakcie pracy w Klinice Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracy w I Opiniodawczym Zespole Specjalistów Sądowych przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. Obecnie opiniuje sprawy karne, rozwodowe i opiekuńcze w Centrum Opiniodawstwa Sądowego w Katowicach oraz przy Zakładzie Psychologii i Ekspertyz Sądowych Kolegium Nauk Prawnych i Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Zarządzania i Ochrony Pracy w Katowicach.
dr Arkadiusz Szajna
Nauczyciel akademicki w Kolegium Nauk Prawnych i bezpieczeństwa WSZOP, pełni funkcję Rzecznika Praw Akademickich, kierownik Laboratorium Badań Poligraficznych oraz opiekun Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii WSZOP. Certyfikowany specjalista z zakresu badań poligraficznych (wariograficznych), Członek Zarządu oraz Komitetu Prawnego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. Jego zainteresowania badawcze oraz dydaktyczne oscylują m.in wokół prawa karnego, kryminalistyki (np.: metody identyfikacji człowieka na podstawie cech charakterystycznych budowy skóry, psychofizjologiczne badania poligraficzne, oględziny zwłok), suicydologii oraz kryminologii np.: profilaktyka presuicydalna, problematyka tzw. zabójców wielokrotnych (seryjnych, szalonych, masowych).
mgr Mirosław Będkowski
Nauczyciel akademicki w Kolegium Nauk Prawnych i bezpieczeństwa WSZOP, Kierownik Laboratorium Kryminalistyki oraz od 2019 Kierownik Studiów Podyplomowych Kryminalistyka i Toksykologia Sądowa. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną – Wydział Pedagogiki w Częstochowie uzyskując tytuł magistra. Absolwent Podyplomowego Studium Ekspertów Kryminalistyki Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wieloletni funkcjonariusz pionu techniki kryminalistycznej. Służbę zakończył na stanowisku Kierownika Zespołu Techniki Kryminalistycznej KPP w Myszkowie w stopniu nadkomisarza. Uczestnik wielu szkoleń resortowych oraz konferencji organizowanych przez WSZOP w Katowicach. Od 2016 roku Obszar zainteresowań badawczych: kryminalistyka – nowe metody pozyskiwania materiału porównawczego w dermatoskopii (zespół Dr Arkadiusza Szajny) oraz zajęcia symultaniczno oględzinowe dla studiów magisterskich.