Dr Justyna Rusak na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie

W dniach 11.05-18.05.2022 dr Justyna Rusak przebywała na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie w ramach programu ERASMUS+ dla kadry uniwersyteckiej. Był to intensywny czas szkoleń, rozmów z pracownikami Uczelni oraz wymiany doświadczeń z pracy akademickiej w odmiennych kulturowo i społecznie środowiskach.

Jeden z największych pod względem liczby studentów oraz najstarszych uniwersytetów na świecie zrobił na dr Rusak ogromne wrażenie. Główny kampus uniwersytecki Città Universitaria (miasto uniwersyteckie), obejmuje aż 44 hektary, a pozostałe ciągle się rozbudowują i przyciągają studentów i profesorów z całego świata.

Oczywiście Rzym to nie tylko świat nauki, ale przede wszystkim oszałamiającej historii, która wyłania się z każdego zakątka wiecznego miasta. Bez odwiedzenia takich miejsc jak Koloseum, Panteon, Forum Romanum czy Watykanu wizyta w Rzymie byłaby nieważna. Wędrując bardziej lub mniej utartymi szlakami można czuć się oszołomionym ilością mijanych zabytków czy urokliwych zaułków, inspirujących zapachów i wszechobecnych dźwięków tętniącego życiem i energią miasta. Do tego niepowtarzalny smak porannego cappuccino, lodów czy pizzy sprawiają, że uśmiech na twarzy towarzyszy od rana do wieczora.

Po długim i uciążliwym czasie pandemii i izolacji wyjazd do słonecznej Italii może być wspaniałą formą terapii dla znużonych szarą codziennością studentów czy pracowników akademickich. Nawiązane kontakty z ludźmi z całego świata, doświadczenie serdeczności i uśmiechu z pewnością pozwoli dzielić się tymi doświadczeniami po powrocie do Polski.