Czarnobyl na własne oczy – wystawa fotograficzna
Na początku roku w Bibliotece Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach odbyła się wystawa fotograficzna pt. Czarnobyl na własne oczy, autorstwa Aleksandry Łapety (Bibliotekarki WSZOP) i Kamila Kaczmarka (jej brata).
Wystawa Czarnobyl na własne oczy to zapis podróży do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, którą autorzy odbyli w lipcu 2013 r. Jest to zbiór wyjątkowych zdjęć, które przenoszą nas do opuszczonego miasta, znajdującego się w północnej części Ukrainy. Autorzy fotografii starali się ukazać nie tylko zapomniane, zrujnowane przestrzenie, ale przede wszystkim emocje i refleksje, które towarzyszyły im podczas tej niecodziennej wyprawy.
Wystawa Czarnobyl na własne oczy to przede wszystkim zdjęcia z Prypeci – miasta założonego 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Dzień po katastrofie (27 kwietnia 1986 r.) zapadła decyzja o jego ewakuacji. Na zdjęciach można zobaczyć, co zostało z miasta po tylu latach. Jednocześnie fotografie stanowią osobistą interpretację miejsc dotkniętych tragiczną katastrofą, której skutki są widoczne do dzisiaj. Każde zdjęcie to opowieść o zniszczeniu, zapomnieniu i zderzeniu przeszłości z teraźniejszością.