Maj w KNKiK

Maj w Kole Naukowym Kryminalistyki i Kryminologii był najbardziej intensywnym miesiącem w roku.

Członkowie koła mieli okazję wziąć udział m.in. w warsztatach kryminalistycznych oraz warsztatach oględzin, prowadzonych przez nadkom. mgr. Mirosława Będkowskiego. Udało się także zorganizować kolejną wizytę studyjną w Areszcie Śledczym w Katowicach.

10 maja – Zastępczyni Przewodniczącej Alicja Malinowska wzięła czynny udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt: „Zabójstwo bez tajemnic”, w formie hybrydowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i platformie Ms Teams. Studentka wygłosiła referat pt: „Plamy krwawe jako niemi świadkowie zabójstwa: Interpretacja śladów krwi na miejscu znalezienia zwłok, jako klucz do rekonstrukcji przebiegu zdarzenia”.

W dniu 11 maja członków KNKiK odwiedził kolejny gość z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego – Pan Wiktor Frączkiewicz, który pełni funkcję Przewodniczącego Studenckiego Koła Kryminalistyków Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Nasz gość poprowadził warsztaty z zakresu technik przesłuchań – „Jak przesłuchiwać i być przesłuchiwanym”. Studenci mieli okazję nie tylko zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy z zakresu procedur przesłuchań, ale również mieli okazję opracować swoją własną metodykę przesłuchania, z wykorzystaniem wcześniej nauczonych technik.

14 maja Koło Naukowe po raz kolejny miało zaszczyt gościć Pana Tomasza Wilka – biegłego sądowego z zakresu badań poligraficznych, emerytowanego żołnierza Wojsk Specjalnych, certyfikowanego specjalistę z zakresu badań poligraficznych, członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. Pan Tomasz wygłosił dla studentów prelekcje pt. „Badania poligraficzne. Od potrzeb procesowych, przez badania kadrowe do służb specjalnych, po cele prywatne”.

18 maja udało zorganizować się warsztaty dla członków koła, z zakresu psychofizjologicznych badań poligraficznych (wariograficznych), które poprowadził dr Arkadiusz P.Szajna – opiekun KNKiK. W trakcie warsztatów studenci mieli przyjemność zobaczyć jak wygląda sprzęt do badań poligraficznych oraz w jaki sposób przeprowadza się takie badanie.

19 maja Zastępczyni Przewodniczącej – Alicja Malinowska – przeprowadziła warsztaty kryminalistyczne, podczas których studenci uczyli się jak pobierać daktyloskopijny materiał porównawczy.

20 maja zorganizowano spotkanie z Panią mgr Janiną Sabat, biegłą seksuolog i psycholog, psychopatolog oraz psychofarmakolog. Nasza prelegentka opowiedziała o “najbardziej perwersyjnych przypadkach w seksuologii sądowej”. Słuchacze podczas spotkania zaczerpnęli dawkę wiedzy z zakresu patologii seksualnej oraz specyfikę pracy biegłego seksuologa.

Spotkanie odbyło się w formie zdalnej przy użyciu platformy Teams.

W dniach 24-25 maja cztery nasze studentki wzięły udział w III Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Studenckiej Konferencji Naukowej „Odczytując język zmarłych”, która odbyła się we Wrocławiu na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastępczyni Przewodniczącej KNKiK – Alicja Malinowska wygłosiła referat pt. „Specyfika pobierania daktyloskopijnego materiału porównawczego ze zwłok ludzkich” i tym samym zdobyła 1 miejsce w głosowaniu publiczności za najlepsze wystąpienie.

Nasza kolejna prelegentka, doradczyni ds. social mediaKlaudyna Nowak wygłosiła referat pt. „Przyczyny i metody pozbywania się zwłok ludzkich przez sprawcę zabójstwa – studium przypadków”.

Natomiast nasza doradczyni z zakresu kryminalistykiJulia Śmigas wraz z Martą Matuszczyk wygłosiła referat pt. „Kryminalistka na tropie ustalenia tożsamości NN zwłok i szczątków ludzkich”.

28 maja Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii po raz kolejny miało przyjemność zorganizować IV edycję Konferencji pt.: Tryumf nauki w walce z przestępczością”, która jednak w tegorocznej edycji została podzielona na dwie części – uczniowską i studencką. W pierwszym dniu Konferencji wzięło udział ponad 200 uczestników z siedmiu szkół z całego Śląska i nawet z Łańcuta. Prelegenci ze szkół partnerskich zreferowali przygotowane przez siebie prezentacje o fascynujących zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii.

Kapituła Konferencji postanowiła przyznać nagrody czterem wyróżniającym się prelegentom. Dwa wyróżnienia otrzymały Oliwia Przybyło z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie i Ewa Czyż z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu. Pierwsze miejsce ex aequo otrzymali:

• Kordian Sikorski z I Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich
  • Natalia Zasada z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie

Nad świetną organizacją wydarzenia czuwał dr Arkadiusz P. Szajnaczłonkowie Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii WSZOP.