Inauguracja
22. Roku Akademickiego 2022/2023
W dniu 8 października 2022 r. o godz. 11.00 w Auli Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach odbyła się uroczysta Inauguracja 22. Roku Akademickiego.
Uroczystość poprzedzona była nabożeństwem ekumenicznym w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Rektor WSZOP w swoim wystąpieniu przedstawił wizję rozwoju i najważniejsze cele Strategii Rozwoju Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach na lata 2022 – 2032 uchwalonej przez Senat w kwietniu 2022 r. Swoje wystąpienie z relacji wydarzeń minionego roku uzupełnił kalendarium w formie cyfrowej.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć osób, które odeszły od nas: profesor Anny Węgrzyniakowej, twórczyni kierunku Kulturoznawstwo i kierownika Katedry Kulturoznawstwa we WSZOP w latach 2006 do 2014 r. oraz Kamila Chruślickiego – studenta II roku Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Następnie Kanclerz Małgorzata Sikorska złożyła życzenia całej społeczności akademickiej, aby nowy Rok Akademicki był dla wszystkich szczęśliwy i przebiegał w spokojnej atmosferze.
W tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele środowiska akademickiego i samorządu lokalnego. Powitaliśmy także ponad 600 nowych studentów, w tym 200 studentów z zagranicy.
Na uroczystości byli z nami: m.in. prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Tomasz Zjawiony, Rektor Akademii Górnośląskiej profesor Krzysztof Szaflarski, Prodziekan ds. nauczania Wyższej Szkoły Humanistas Jolanta Łozińska-Dudek, przedstawiciele Biura Poselskiego Posłanki na sejm RP Moniki Rosy, Kuratorium Oświaty, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, Archidiecezji Katowickiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także byli rektorzy i profesorowie WSZOP.
- Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek
- Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Monika Rosa
- Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektor Pracy – Katarzyna Łażewska-Hrycko
- Śląski kurator Oświaty – Urszula Bauer
- Prezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa
- Prezydent Miasta Piekary Śląskie – Sława Umińska-Duraj
- Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach – Rektor, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – Rektor, prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – Rektor, dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH
- Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej – Rektor, dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, proferos AWSB
- Główny Instytut Górnictwa – Dyrektor, prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek
- Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach – Okręgowy Inspektor Pracy, Piotr Kalbron
Uroczystość poprowadził Rzecznik Prasowy WSZOP dr Jacek Skorus.
Najważniejszym punktem inauguracji roku akademickiego jest akt przyjęcia w poczet studentów. Po uroczystym ślubowaniu studentów przeprowadzonym przez prorektor dr Annę Sikorską, aktu immatrykulacji dokonał Rektor, prof. dr hab. inż. Bohdan Mochnacki
Ubiegły rok akademicki zaowocował wieloma osiągnięciami nauczycieli akademickich i studentów WSZOP, którzy odnieśli sukcesy w kraju i za granicą przynosząc chlubę dla naszej Uczelni.
Nagrody dla najlepszych nauczycieli akademickich w kategorii za wyróżniającą się działalność dydaktyczną za ubiegły rok akademicki:
- dr Leszek Woszczek – Kierownik Zakładu Psychologii i Ekspertyz Sądowych, Kolegium Nauk Społecznych
- dr inż. Witold Krieser – Dyrektor ds. studenckich Kolegium Nauk Technicznych, Kierownik Laboratorium Automatyki i Robotyki
- mgr Mirosław Będkowski – Kierownik Laboratorium Kryminalistyki, Kolegium Nauk Społecznych
Wyróżnienie za upowszechnianie kultury sportowej wśród społeczności akademickiej:
- Agata Długosz
Wyróżnieni studenci KU AZS WSZOP:
- Anna Imielska
- Klara Woźnicka
- Filip Grzybek
- Marcin Śmieja
- Jakub Janoszek
- Wiktoria Nowak
- Kamil Skotnicki
Laureatki III konkursu o Tytuł Studenckiego Mistrza Kryminalistyki WSZOP orgaznizowanego przez Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii.
- Martyna Widuch za zajęcie I miejsca
- Justyna Cieniawa za zajęcie II miejsca
- Agnieszka Jędrak za zajęcie III miejsca
Nagroda Primus Inter Pares za popularyzację działalności koła oraz aktywność w nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem:
- Weronika Holona
Wyróżnienie za zajęcie III miejsca w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Uniwersytet w Krzemieńczuku za pracę na temat: Czynniki wpływające na wybór kariery za granicą wśród rwandyjskich studentów w Polsce.
- Faucal Marie Providence Idufashe
Wykład inauguracyjny „O krytycyzmie, lepkości myślenia i ciekawości” wygłosił dr hab. Dariusz Kubok – filozof, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego.
Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej oraz koncert standardów jazzowych w wykonaniu pianisty Marka Jaguckiego.