Studia magisterskie
Specjalność na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne
specjalność:
Detektywistyka i kryminalistyka studia magisterskie
kierunek:
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Studia detektywistyczne - studiuj w WSZOP!
Profesjonalne przygotowanie do wykonywania zawodu detektywa.
Zdobycie specjalistycznej, praktycznej wiedzy związanej ze świadczeniem usług detektywistycznych.
Praktyczne zajęcia m.in. z zakresu przeprowadzania okazania osób, z wykorzystaniem lustra fenickiego (obserwacyjnego), oględzin miejsca zdarzenia (w tym miejsca znalezienia zwłok), przesłuchania świadka, podejrzanego, przeprowadzania badań poligraficznych, ujawniania i zabezpieczania śladów dermatoskopijnych, traseologicznych.
Zajęcia realizowane w profesjonalnie wyposażonym Laboratorium Kryminalistyki ›
Zajęcia prowadzone przez ekspertów, praktyków opiniujących m.in. nowe wynalazki z zakresu techniki kryminalistycznej.
Możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciach organizowanych przez prężnie działające Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii ›
W ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne można semestr studiów odbyć za granicą (program Erasmus +).
Uczelnia zagraniczna: University of Applied Sciences, Velika Gorica, Chorwacja
Program specjalności Detektywistyka i kryminalistyka na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne jest tak skonstruowany, aby absolwenci zostali wyposażeni w gruntowną wiedzę pozwalającą na wykonywanie obowiązków zawodowych w organizacjach zajmujących się zwalczaniem przestępczości.
Służą temu nabyte umiejętności przeprowadzania oględzin miejsc przestępstw (kradzieży, rozboju, znalezienia zwłok, wypadku drogowego), znajomość procedur pre i postanalitycznych wyodrębniania toksyn z materiału bilogcznego, znajomość metod analizy toksykologicznej w diagnostyce zatruć. Ważnym komponentem programu studiów jest aspekt prowadzenia działalności detektywistycznej, obszary prawnej regulacji jej prowadzenia oraz odpowiedzialnść karna i cywilna, prawa i obowiązki detektywa.
Oferta studiów magisterskich w zakresie Detektywistyka i kryminalistyka
adresowana jest do absolwentów, którzy chcą uzupełnić i poszerzyć wiedzę, umiejętności i szereg kompetencji uzyskanych w przebiegu dotychczasowej edukacji.
Przedmioty specjalnościowe:
- medycyna i toksykologia sądowa,
- metody informatyczne w kryminalistyce,
- prawa i obowiązki detektywa,
- działalność gospodarcza w zakresie usług detektywistycznych,
- metodologia kryminalistyczno-śledcza.
Kierunek studiów Detektywistyka i kryminalistyka oferuje ciekawe możliwości rozwoju i atrakcyjne perspektywy zawodowe na przyszłość. Absolwenci, którzy ukończą studia magisterskie są odpowiednio przygotowani do podjęcia pracy w służbach specjalnych, mundurowych oraz agencjach detektywistycznych.
Absolwenci specjalności Detektywistyka i kryminalistyka znajdą zatrudnienie w:
- Policji,
- Straży Miejskiej,
- Straży Granicznej,
- agencjach ochrony i detektywistycznych,
- służbach specjalnych.
Zobacz naszą pełną listę obszarów zatrudnienia ›
Podejmując edukację w zakresie detektywistyki z elementami kryminalistyki na studiach II (studiach magisterskich) zdobędziesz niezbędne umiejętności z zakresu przeprowadzania śledztw, do podejmowania działań prewencyjnych, dowiesz się więcej na temat pracy detektywa.
Absolwent posiada specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie:
- medycyny i toksykologii sądowej,
- metod i technik działań detektywa,
- kryminalistyki, badań i logiki kryminalistycznej,
- działalności gospodarczej w ramach usług detektywistycznych,
- informatyki śledczej.
Absolwent jest przygotowany do pracy w:
- agencjach detektywistycznych,
- podmiotach zajmujących się ochroną osób i mienia,
- służbach mundurowych (Policja, Straż Graniczna, Straż Miejska),
- służbach specjalnych,
- laboratoriach kryminalistycznych.
Ponadto absolwent, po spełnieniu wymogów formalnych określonych w Ustawie o usługach detektywistycznych, może podjąć działalność indywidualną jako detektyw.
Autorski program WSZOP
Nasz program został opracowany przez specjalistów i praktyków doświadczonych w różnych służbach oraz na podstawie wieloletniego doświadczenia prowadzenia studiów magisterskich w zakresie bezpieczeństwa. Program jest stale weryfikowany pod kątem przydatności zawodowej oraz kontrolowany przez Politykę Jakości Kształcenia. Zapewnia wszechstronny rozwój oraz nabycie konkretnych umiejętności i kompetencji wykorzystywanych zawodowo.
Podstawy teoretyczne
Pierwszy etap studiów magisterskich to przede wszystkim opanowanie pogłębionej wiedzy z zakresu prawa, psychologii czy komunikacji kryzysowej.


Kształcenie kierunkowe
Specjalistyczne umiejętności
Trzeci etap to zdobywanie wiedzy praktycznej i szczegółowych umiejętności. Nauczysz się w zależności od specjalności konkretnych metod postępowania i technik działania, w tym śledczych, kryzysowych, interwencji, postępowania administracyjnego, praw detektywa czy posługiwania się bronią.


Doświadczenie laboratoryjne
Praktyczne umiejętności studenci zdobywają przede wszystkim w poszczególnych pracowniach Laboratorium Kryminalistyki, Badań Poligraficznych czy Informatyki Śledczej.
Treningi i szkolenia
To przede wszystkim w zależności od wybranej specjalności różnego rodzaju szkolenia i treningi, jak strzelecki, posługiwania się bronią, walki obronnej wręcz czy pomocy przedmedycznej.


Doświadczenie zawodowe
Praktyki zawodowe i wizyty studyjne.
Gruntownie przygotowany absolwent do pracy w służbach mundurowych oraz innych jednostkach i organizacjach związanych z bezpieczeństwem.
Rekrutacja krok po kroku

Po zarejestrowaniu nie czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania się na studia.
UWAGA! Absolwenci WSZOP rekrutujący się na studia drugiego stopnia po rejestracji wstępnej mogą otrzymać informację systemową, że osoba o podanym numerze PESEL już istnieje. W takim wypadku należy wybrać opcję rejestruj ponownie, która umożliwi zapisanie się na studia.
Osoby, które nie posiadają polskiego świadectwa dojrzałości/dyplomu ukończenia studiów, proszone są o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej ›

- kopia polskiego dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich – oryginał do wglądu
- wniosek o przyjęcie na studia (dostępny w systemie rekrutacyjnym w zakładce pliki do pobrania)
- dowód wpłaty:
– czesnego w wysokości za jeden miesiąc lub semestr
– opłaty rekrutacyjnej – 85 zł
– za wydanie indeksu i legitymacji – 26 zł
– opłaty wpisowej – 400 złNumer konta:
mBank S.A. O/Katowice: 23 1140 1078 0000 4048 1400 1001
w tytule należy podać imię i nazwisko kandydata
* Dane są przetwarzane na podstawie przepisów rozporządzenia MNiSW w sprawie studiów z dnia 28 września 2018r. (Dz. U. z 2018r., poz. 1861) w związku z realizacją obowiązku prawnego przez Uczelnię zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. e) ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych (Dz. Urz. UE. L Nr 119, s.1).

Po rejestracji zapraszamy z dokumentami i dowodem wpłaty do Biura Rekrutacji w celu dopełnienia formalności i podpisania umowy. Konieczne jest okazanie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych w kwestionariuszu.
Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas: